Odcházení

Film ktorý musel prísť

O filme

Dramatik a bývalý prezident Václav Havel režisérsky debutuje filmovou verziou svojej celosvetovej úspešnej hry Odcházení. Príbeh filmu sa odohráva v zlomovom okamžiku života Dr. Viléma Riegera (Josef Abrhám), ktorý dlhé roky zastával funkciu kancelára. O svoj post však prišiel a akokoľvek sa snaží nedať nič najavo, v podstate sa mu zrútil svet.
Musí sa vysťahovať z vládnej vily, ktorá sa už za tie roky stala jeho domovom. Zároveň - a najmä - musí ustáť vnútorný rozklad svojich životných istôt, svojho okolia, svojho "dvora", a uvedomiť si, ako málo ho vlastne poznal: z „lojálneho“ tajomníka (Oldřich Kaiser) sa stáva zradný had, z protivného byrokrata (Jiří Lábus) jediný verný po jeho boku.
Zmenu nestrávia ani jeho najbližší: kancelárova dlhoročná priateľka Irena /Dagmar Havlová/ neustojí tempo zmien, jeho staršia dcéra (Tatiana Vilhelmová) zvoľna ustupuje od svojho pôvodného úmyslu ubytovať ho u seba, naopak mladšia dcéra (Ivana Uhlířová), ktorá sa zdala byť len akousi ozdobou rodiny, teraz ako jediná hľadá reálne východisko. Z vyšších miest prichádza Riegerovi ponuka, ktorá sa neodmieta: mohol by vo vile ostať, ak verejne podporí svojho cynického
politického protivníka (Jaroslav Dušek). Táto výzva je navyše sprevádzaná vydieraním cez kompromitujúce listy, ktoré sú Riegrovi nepriatelia pripravení podhodiť bulvárnym médiám. Dokáže zlomený Rieger odolať alebo ho čaká ponižujúca a definitívna kapitulácia?
Stretnutie Václava Havla s filmovou réžiou, povedané jeho slovami - v závere verejnej kariéry - je symbolické. „Potom, čo toľko rokov sa moje hry hrajú, pocítil som chuť konečne interpretovať sám seba. A navyše filmom, čo pre mňa znamená určitú vnútornú satisfakciu. Pôvodne a vlastne celý život som chcel byť hlavne filmárom.“

Réžia:Václav Havel
Scenár:Václav Havel
Kamera:Jan Malíř
Hudba:Michal Pavlíček
Hrajú:Josef Abrhám, Dagmar Havlová Veškrnová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Jiří Lábus, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Barbora Seidlová, Ivana Uhlířová, Miroslav Krobot, Jiří Bartoška

Vložte si trailer filmu Odcházení do vašej stránky

O nás

GARFIELD FILM ako nezávislá slovenská filmová distribučná spoločnosť za svojho krátkeho pôsobenia uviedla do slovenských kín niekoľko filmov, ktoré siahli na titul najúspešnejších filmov vo svojom žánri alebo sa stretli s mimoriadnym zahraničným ohlasom a festivalovými cenami.

Taková normálni rodinka, Nestyda, Jánošík, Ženy v pokušení, Román pro muže, Cigán, Odcházení, Kawasakiho ruže, Nevinnosť, Revival.
V roku 2014 sa spoločnosti GARFIELD FILM podarilo priniesť do slovenských kín pokračovanie kultového českého filmu Dědictví aneb kurvaseneříka.
Naďalej GARFIELD FILM pokračuje v uvádzaní nových filmov.

Kontakt

GARFIELD FILM, s. r. o.
IČO: 45240540
IČ DPH: SK2022916731

E-mail:
garfieldfilm@garfieldfilm.sk