Jánošík. Pravdivá história

Premiéra10.09.2009

O filme

Mladý Terchovčan  Juraj Jánošík bojuje v protihabsburskom povstaní Františka Rákociho II. Počas jednej bitky ho zajmú cisárski vojaci a pre zmenu  ho začlenia do cisárskej armády, proti ktorej dovtedy bojoval.  Svoju novú službu začína na Bytčianskom zámku, kde je väznený slávny vodca zbojníckej družiny Tomáš Uhorčík. Rýchlo sa medzi nimi vyvinie vzájomná sympatia, takže Jánošík pomôže  Tomášovi k úteku. Ten na znak vďaky daruje Jánošíkovmu otcovi peniaze na vykúpenie syna z armády. Jánošík sa po rokoch môže vrátiť domov. Zvyká si na bežný život a vyhľadá svoju bývalú lásku Aničku. Žiaľ, tá si už medzičasom vybrala za manžela  iného. Vyčerpaný vojnou, sklamaný v láske, si márne hľadá svoje miesto. Jedného dňa ho vyhľadá Uhorčík a navrhne mu, aby  sa pridal k jeho družine. On sám chce totiž so zbojníctvom skoncovať, oženiť sa a žiť normálny život. A Jánošíka si vybral za svojho nástupcu. Juraj to najprv odmietne, ale Tomáš ho úskokom zapojí do zbojníckej akcie, takže sa nechtiac predsa len stane zbojníkom. Jánošíka vďaka jeho schopnostiam členovia Uhorčíkovej družiny rýchlo  akceptujú ako nového veliteľa. Iba jeden z nich Turjag -Huncaga skrýva v pohľade čosi zlovestné.   Od jari do zimy zbojníci žijú v horách a zbíjajú, cez zimu sa schovávajú blízko ľudských obydlí. Po úspešnom zboji zvyknú navštíviť okolité dediny a časť z koristi rozdajú ľuďom.   Aj preto sa Jánošík a jeho družina rýchlo preslávia a o ich činoch si ľudia začínajú rozprávať prikrášlené historky. Zároveň s Jánošíkovou slávou rastie aj jeho obdiv u žien. Ale súčasne sa zväčšuje aj nenávisť  Huncagu a s rastúcim počtom úspešných záťahov, sa zvyšuje aj snaha o dolapenie  zbojníkov. Hôrni chlapci zisťujú, že zbíjanie nemusí byť len napätie a zábava, ale  môže priniesť aj  bolesť a smrť.

 Režisérka Agnieszka Holland: „S plnou zodpovednosťou môžem povedať, že je to predovšetkým film slovenský. Vyšlo to tak z histórie, zo samotného hrdinu, z folklóru ako aj  z krajiny.  A hlavne z Evy Borušovičovej, ktorá je skutočnou matkou tohto projektu. S hercami aj so štábom sme sa snažili túto totožnosť udržovať, ale pochopiteľne, nejde o nacionalistické vypočítavanie, ktorý element je ktorý. Dôležité je, že Jánošík je  univerzálny. Ale tiež sme sa snažili zvýrazniť dosť presne jeho historické obdobie – tak  v kostýmoch, rekvizitách, ako aj kulisách. Či je niečo slovenské, poľské, alebo maďarské,  to nebol pojem, ktorý v tej dobe fungoval. Boli to ľudia, ktorí žili v tejto krajine a ktorí si takéto otázky príliš nekládli. Myslím, že aj hrdinovia filmu nehovoria o tom, že ja som Slovák alebo ja Poliak. Skrátka sú, kto sú. A tiež nám veľmi záležalo, aby sa nevytratil slovenský prvok v Jánošíkovej totožnosti - kultúra, folklór, krajina. Takže myslím si, že Jánošík je pravdivý nielen v tom, že sa odvoláva na historické a biografické fakty, ale aj preto, že popisuje túto skutočnosť v jej drsnosti, v jej kráse tradičným spôsobom, než tie oveľa viac konvenčnejšie spracovania pred tým.“

Žáner: historicko-dobrodružný

Minutáž: 140min

Prístupnosť: 15

 

Réžia:                 Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Scenár:               Eva Borušovičová

Kamera:              Martin Štrba

Architekt:           František Lipták, Marek Zawierucha

Hudba:               Antoni Łazarkiewicz

Strih:                  Michał Czarnecki, Marek Kráľovský

Kostýmy:            Anita Hroššová, Magdalena Tesławska

Produkcia:          Apple Film Production v koprodukcii In Film Praha a

Telewizja Polska S.A., Charlie´s, Eurofilm Studio, HBO

Central Europe, s podporou Poľského filmového       

Inštitútu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

 

Producenti:        Dariusz Jablonski, Rudolf Biermann

 

Hrajú:          Václav Jiráček (Jánošík), Ivan Martinka  (Uhorčík), Michał Żebrowski (Turjag Huncaga), Sarah Zoe Canner (Barbora)

                     a Marián Labuda, Táňa Pauhofová, Gabriela Bírová,

Richard Krajčo,  Adrian Jastraban, Karel Dobrý

 

 


Vložte si trailer filmu Jánošík. Pravdivá história do vašej stránky

O nás

GARFIELD FILM s.r.o. pracuje v oblasti filmovej distribúcie na slovenskom trhu od roku 2007. V priebehu svojej existencie svoju činnosť orientuje predovšetkým na marketingovú a distribučnú stratégiu slovenských a českých filmov a na európsky film.

Za svojho pôsobenia uviedla do slovenských kín 21 hraných filmov. Niekoľké z nich siahli na titul najúspešnejších filmov vo svojom žánri alebo sa stretli s mimoriadnym zahraničným ohlasom a festivalovými cenami.
Taková normálni rodinka, Nestyda, Jánošík. Pravdivá história, Ženy v pokušení, Román pro muže, Cigán, Odcházení, Kawasakiho ruže, Nevinnosť, Revival, Masaryk.

Vynikajúci výsledok sa v roku 2011 podaril v distribúcii s filmom Martina Šulíka - Cigán - filmom o našich Rómoch.
V roku 2014 spoločnosť GARFIELD FILM priniesla do slovenských kín pokračovanie kultového českého filmu Dědictví aneb kurvaseneříka s úspešnou diváckou návštevnosťou.
Niekoľkorát sa spoločnosti GARFIELD FILM podarilo výrazne sa podpísať na vysokom podiely českých a slovenských filmov na celkovej návštevnosti v SR. (Jánošík. Pravdívá história, Cigán, Nestyda, Dědictví aneb kurvaseneříka).

V roku 2011 udelil Klub filmových novinárov SSN distribučnej spoločnosti GARFIELD FILM cenu za uvedenie najlepšieho zahraničného filmu v slovenských kinách v roku 2010. Išlo o film Kawasakiho ruže v réžii Jana Hřebejka.

Naďalej GARFIELD FILM pokračuje v uvádzaní nových filmov. Pripravuje distribúciu nového filmu režiséra Júliusa Ševčíka SKLENĚNÝ POKOJ ale aj k novému filmu Martina Šulíka.

Kontakt

GARFIELD FILM, s. r. o.
IČO: 45240540
IČ DPH: SK2022916731

E-mail:
garfieldfilm@garfieldfilm.sk