Odcházení

Film ktorý musel prísť

O filme

Dramatik a bývalý prezident Václav Havel režisérsky debutuje filmovou verziou svojej celosvetovej úspešnej hry Odcházení. Príbeh filmu sa odohráva v zlomovom okamžiku života Dr. Viléma Riegera (Josef Abrhám), ktorý dlhé roky zastával funkciu kancelára. O svoj post však prišiel a akokoľvek sa snaží nedať nič najavo, v podstate sa mu zrútil svet.
Musí sa vysťahovať z vládnej vily, ktorá sa už za tie roky stala jeho domovom. Zároveň - a najmä - musí ustáť vnútorný rozklad svojich životných istôt, svojho okolia, svojho "dvora", a uvedomiť si, ako málo ho vlastne poznal: z „lojálneho“ tajomníka (Oldřich Kaiser) sa stáva zradný had, z protivného byrokrata (Jiří Lábus) jediný verný po jeho boku.
Zmenu nestrávia ani jeho najbližší: kancelárova dlhoročná priateľka Irena /Dagmar Havlová/ neustojí tempo zmien, jeho staršia dcéra (Tatiana Vilhelmová) zvoľna ustupuje od svojho pôvodného úmyslu ubytovať ho u seba, naopak mladšia dcéra (Ivana Uhlířová), ktorá sa zdala byť len akousi ozdobou rodiny, teraz ako jediná hľadá reálne východisko. Z vyšších miest prichádza Riegerovi ponuka, ktorá sa neodmieta: mohol by vo vile ostať, ak verejne podporí svojho cynického
politického protivníka (Jaroslav Dušek). Táto výzva je navyše sprevádzaná vydieraním cez kompromitujúce listy, ktoré sú Riegrovi nepriatelia pripravení podhodiť bulvárnym médiám. Dokáže zlomený Rieger odolať alebo ho čaká ponižujúca a definitívna kapitulácia?
Stretnutie Václava Havla s filmovou réžiou, povedané jeho slovami - v závere verejnej kariéry - je symbolické. „Potom, čo toľko rokov sa moje hry hrajú, pocítil som chuť konečne interpretovať sám seba. A navyše filmom, čo pre mňa znamená určitú vnútornú satisfakciu. Pôvodne a vlastne celý život som chcel byť hlavne filmárom.“

Réžia:Václav Havel
Scenár:Václav Havel
Kamera:Jan Malíř
Hudba:Michal Pavlíček
Hrajú:Josef Abrhám, Dagmar Havlová Veškrnová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Jiří Lábus, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Barbora Seidlová, Ivana Uhlířová, Miroslav Krobot, Jiří Bartoška

Vložte si trailer filmu Odcházení do vašej stránky

O nás

GARFIELD FILM s.r.o. pracuje v oblasti filmovej distribúcie na slovenskom trhu od roku 2007. V priebehu svojej existencie svoju činnosť orientuje predovšetkým na marketingovú a distribučnú stratégiu slovenských a českých filmov a na európsky film.

Za svojho pôsobenia uviedla do slovenských kín 21 hraných filmov. Niekoľké z nich siahli na titul najúspešnejších filmov vo svojom žánri alebo sa stretli s mimoriadnym zahraničným ohlasom a festivalovými cenami.
Taková normálni rodinka, Nestyda, Jánošík. Pravdivá história, Ženy v pokušení, Román pro muže, Cigán, Odcházení, Kawasakiho ruže, Nevinnosť, Revival, Masaryk.

Vynikajúci výsledok sa v roku 2011 podaril v distribúcii s filmom Martina Šulíka - Cigán - filmom o našich Rómoch.
V roku 2014 spoločnosť GARFIELD FILM priniesla do slovenských kín pokračovanie kultového českého filmu Dědictví aneb kurvaseneříka s úspešnou diváckou návštevnosťou.
Niekoľkorát sa spoločnosti GARFIELD FILM podarilo výrazne sa podpísať na vysokom podiely českých a slovenských filmov na celkovej návštevnosti v SR. (Jánošík. Pravdívá história, Cigán, Nestyda, Dědictví aneb kurvaseneříka).

V roku 2011 udelil Klub filmových novinárov SSN distribučnej spoločnosti GARFIELD FILM cenu za uvedenie najlepšieho zahraničného filmu v slovenských kinách v roku 2010. Išlo o film Kawasakiho ruže v réžii Jana Hřebejka.

Naďalej GARFIELD FILM pokračuje v uvádzaní nových filmov. Pripravuje distribúciu nového filmu režiséra Júliusa Ševčíka SKLENĚNÝ POKOJ ale aj k novému filmu Martina Šulíka.

Kontakt

GARFIELD FILM, s. r. o.
IČO: 45240540
IČ DPH: SK2022916731

E-mail:
garfieldfilm@garfieldfilm.sk